Дратівлива зверхність самодержця

 Дратівлива зверхність самодержця 

310 років тому – 23 листопада 1708 року – запопадливі церковні посіпаки російського царя Петра І виконали його волю: піддали анафемі гетьмана лівобережної України (Гетьманщини) Івана Мазепу.

Емоції самодержця не важко уявити – істерика, лють, ненависть, жага помсти за сміливість вчорашнього підданого діяти на власний розсуд.

Спочатку підступом у найжахливіший спосіб буде знищено гетьманську столицю: мешканців Батурина – не зважаючи на вік і стать – розпинали, колесували, катували. За різними оцінками, від рук знавіснілих зайд під проводом майбутнього генералісимуса Меншикова загинуло майже 15 тисяч українців, місто «браві солдатушки» пограбували, храми спалили.

Погодьтесь, у цих діях мало християнського. Ані смирення, ані любові до ближнього, ані богобоязкості…

Розчавити опонента фізично було недостатньо. Від споглядання руїни Мазепа мав невимовно страждати. Але і цього було мало. Ображеному царю хотілося знищити «зрадника» абсолютно. Тому його, рід його, прихильників і однодумців потрібно було «закидати» ще й незчисленними прокльонами та прокляттями. А ім’я ворога та пам'ять про нього спаплюжити, упослідити…

Відтак українського керманича було піддано анафемі. І залунали в українських церквах, до спорудження яких був причетний «винуватець», неприхильні слова пастирів і пастви.

Донедавна лунали поодинокі запитання: А чи були хоч якісь підстави для покарання церковного? Чи порушив, чи «зрадив» Мазепа церковні канони, чи відступився від віри православної — віри свого народу, своїх предків?

А тепер, сподіваюсь, навіть зашореному зрозуміло, що підстав відлучати Івана Мазепу від церкви не було – жодних.

Український гетьман походив зі шляхетного православного роду Мазеп-Калединських, відомих із першої половини ХVI століття. Попри те, що він навчався на Заході й мав широку європейську освіту, попри блискуче положення, яке займав при дворі польського короля Яна Казимира, в католицькому оточенні він твердо тримався православ’я.

Іван Мазепа не просто сповідував православ’я. Він щиро турбувався церковним життям, освітою, храмобудівництвом, вкладаючи у цю святу справу свою неабияку енергію, знання та великі власні кошти. Тогочасний Київський митрополит Варлаам (Ясинський) та вірний соратник і апологет царя Петра митрополит Феофан Прокопович попервах співали Мазепі дифірамби. Адже мало хто в історії України до нього та після нього робив стільки пожертв на церкву, будував стільки багатих і вишуканих храмів. Людину, котра зналася на архітектурі, мистецтві, була вельми багатою і не жалкувала грошей, наслідувала козацька старшина.

23 листопада 1708 року в Троїцькому соборі Глухова у присутності царя Петра та його свити духовенство слухняно виголосило чисто політичну і аж ніяк не канонічну анафему Мазепі. Це була не тільки політична помста, але й політична пересторога. Православний люд мав відцуратися бунтівного гетьмана. Глухівське дійство засвідчило повне підкорення Російської церкви світській владі. Навіть у суто церковних справах.

Анафема на гетьмана Мазепу протривала довго, бо заохочувалася не тільки царатом, а й радянською владою. Проте цей трюк не зміг остаточно викреслити видатного українця з пам’яті земляків.

310 років Іван Мазепа чекав на гідну адвокацію. І ось сталося! Представник Константинополя спростував іще один церковно-політичний міф Росії.

Анафема на українського гетьмана Івана Мазепу була накладена Російською церквою з політичних причин і ніколи не визнавалася Константинопольським патріархатом.

«Не дивлячись на накладення Російською церквою на гетьмана Мазепу неканонічної анафеми, представники Вселенського патріархату її не визнавали, адже вона була накладена з політичних мотивів, як засіб політично-ідеологічних репресій і не мала жодних віросповідних, богословських чи канонічних причин», - наголосив константинопольський ієрарх Іов (Геча).

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Джерело

 

 

 

 

 

 


Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 158
  • Коментарів: 0
  • 25-11-2018, 12:19

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: