14 листопада 1885 року народилась Соня Делоне - українська Коко Шанель

 14 листопада 1885 року народилась Соня Делоне - українська Коко Шанель 

Соня Делоне, вона ж Соня Терк, вона ж Сара Штерн.

Перша жінка, чия персональна виставка була експонована в Луврі, законодавиця мод, чий дизайн використовували парижани для своїх суконь та автомобілів, мисткиня, котра причетна до створення барвистого стилю «симультанізм». А ще офіцерка Ордену Почесного легіону.

Уславлена французька художниця та дизайнер народилась в Україні, а відомой стала в Європі.

Народилася майбутня Соня Делоне 14 листопада 1885 року у родині управителя фабрики. Перші п’ять років пройшли в Україні і справили на майбутню художницю велике враження. У своїх спогадах Соня Делоне часто зізнавалась, що її любов до яскравих кольорів корениться у спогадах з дитинства, зокрема з образів сільського весілля. В ескізах Соні часто зустрічаються українські мотиви.

Її батько Еліас Штерн та мама Ханна Терк рано померли. Тому дівчинку забрав у свою сім'ю бездітний дядько по матері Анрі Терк, який дав Сарі прекрасну освіту та виховання, а також ім'я Соня Терк.

Сім’я багато подорожувала світом і саме під час подорожей Соня зрозуміла, що понад усе хоче малювати. У 18 років талановита дівчина вступила до Академії витончених мистецтв у Карслуе, а згодом і до Академії Ла Паллет у Парижі. Її викладачами були Едмон Аман-Жан, Амеде Озанфан, Дюнуає де Сегонзак.

Під впливом талановитих викладачів, а також регулярних відвідувань паризьких музеїв, натхненна роботами Гогена, Ван Гога, Руссо, вона почала малювати свої перші картини.

З часом прийомні батьки Соні почали кликати її додому, схиляючи влаштувати своє особисте життя. Така перспектива зовсім не влаштовувала молоду художницю, і вона наважилася вийти заміж за німецького галериста Вільгельма Уде. Аби позбутися опікунства, вона вирішує набути статусу заміжньої пані. Погоджується на пишне вінчання в Лондоні. Любові не було, був розрахунок – увійти в таких жаданий мистецький світ. Немолодий багатий колекціонер Уде теж втілював план – приховати свою нетрадиційну сексуальну орієнтацію.

Пара була разом недовго. Через два роки вони розбіглися. Соня Терк невдовзі завагітніла від молодого абстракціоніста Робера Делоне та вийшла за нього заміж. Подружжя народило сина Шарля, який, між іншим, згодом стане впливовим дослідником та популяризатором джазу. До речі, з Робером її познайомив сам Уде і на все життя зберіг з парою Делоне дружні стосунки, усіляко підтримуючи художників у майбутньому. 

14 листопада 1885 року народилась Соня Делоне - українська Коко Шанель

Робер та Соня Делоне

Із цього моменту починається найяскравіший період у творчому житті Соні Делоне.

Подружжя плідно співпрацює і започатковує новий стиль у мистецтві – симультанізм («зображення руху кольору в світлі»). Гійом Аполлінер назве цей мистецький напрямок «орфізмом», порівнюючи його з давньогрецькою музикою Орфея.

Глядачі вперше побачили динамічні і барвисті роботи в цьому стилі у 1913 році.
Про взаємний вплив подружжя на розвиток творчості одне одного Соня Делоне казала: «Він дав мені форму, а я дала йому колір». Поступово Соня розширювала свій мистецький простір, залишаючи малювання чоловікові.

Делоне започатковує свої модні доми в Іспанії та Франції, проектує моделі одягу, кольори тканин, створює декорації до вистав, розробляє макети гральних карт, придумує оформлення автомобілів, займається театральними костюмами, ілюструє книжки…

Поетичні рядки, які художниця і дизайнер відтворила на своїх знаменитих "сукнях-віршах", написав засновник дадаїзма Тристан Тцара.

Проте, переломний момент у житті художниці відбувся у 1925 році. Коли на паризькій Виставці декоративних мистецтв Соня Делоне представила широкий асортимент виробів – починаючи від «симультаністських» шарфів та закінчуючи килимами і машинами.

У цей момент до мисткині прийшла справжня слава. Її розхвалювали всі провідні модні журнали світу, публіка аплодувала. 

14 листопада 1885 року народилась Соня Делоне - українська Коко Шанель

Сукня Соні Делоне на обкладинці "Вог”

Театри та кіностудії мріяли роздобути костюми модної дизайнерки, а Сорбонна запросила художницю читати лекції з історії мистецтв. Соню Делоне проголосили провідною представницею ар-деко – напрямку, що з'єднував модерн і авангард.

У 1963 році художниця подарувала Франції 117 робіт, серед яких були і картини Робера, котрий ще 1941-го помер від раку. А вже наступного року Соня мала першу персональну виставку в Луврі.

Тканинні візерунки та дизайнерські сукні від Соні Делоне були надзвичайно популярними і в Європі, і в Штатах. Її клієнтками ставали голлівудські зірки. А згодом її творчість надихала і дизайнерів таких модних брендів, як Yves Saint Laurent та Missoni. 

14 листопада 1885 року народилась Соня Делоне - українська Коко Шанель

Зліва – Соня Делоне в образі Клеопатри, 1918. Справа – її ескіз костюму до балету "Клеопатра" 

У віці 90 років мисткиня отримала найвищу нагороду Франції – Орден Почесного Легіону.

Померла Соня Делоне у 94 роки, навіки ввійшовши в історію світової моди як художниця, що поєднала мистецтво та одяг.

Модна спадщина Соні Делоне залишається актуальною і зараз, не в останню чергу завдяки одній з її віддалених родичок – Аллі Маломан, яка є художнім керівником дому моди Sonia Delaunay і всіляко популяризує дизайн та візерунки авангардистки.                                                                          Джерело

 

 

Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 157
  • Коментарів: 0
  • 14-11-2018, 22:36

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: