Вона підкорила публіку кількох континентів. До дня народження Соломії Крушельницької (відео)

 Вона підкорила публіку кількох континентів. До дня народження Соломії Крушельницької (відео) 

Сьогодні, 23 вересня, минає 146 років від народження великої української оперної співачки Соломії Амвросіївни Крушельницької, чий голос розкрив українську душу для всього світу.

Співати з нею мали за честь Федір Шаляпін та Енріко Карузо. Українка підкорила театральні сцени кількох континентів, вона співала вісьмома мовами, однак завжди наголошувала, що родом з України. Через негативне трактування її національності Крушельницька навіть покинула Варшаву, де була примадонною місцевої опери.

«Соломія витримала випробування славою, що мало хто витримує. Вона завжди залишалася такою скромною, якою була. Вона розуміла, що цією славою зобов’язана своєму народові», – каже письменник, родич Соломії Крушельницької Андрій Содомора.

Народилася Соломія Крушельницька на Тернопільщині в сім’ї священика. Отець Амвросій, розгледівши талант доньки, взяв кредит, аби та вчилася у Львівській консерваторії. Ще до закінчення навчання Соломія підкорила своїм співом місцеву публіку. Але Крушельницька знову вирушила вчитися. Цього разу в Мілан.

І вже з Італії почалася тріумфальна хода українки оперними сценами світу. Мадам Баттерфляй у її виконанні не перевершив ніхто, так стверджував автор опери Джакомо Пуччіні. Та Соломія знову бере уроки, аби стати досконалою ще й виконуючи опери Вагнера, які вимагали від співаків виняткової майстерності та фізичної витримки.

«Соломія Крушельницька сама себе створила, вона мала талант від Бога, вона його не змарнувала, а зуміла розвинути цей талант, вона багато вчилася, навіть в похилому віці голос зберігся, і було чути оцю супершколу Соломії Крушельницької, яку вона пройшла», – говорить головний хранитель фондів Музею Соломії Крушельницької Ірина Криворучка.

У листопаді 1899 року Крушельницька виступала перед родиною російського царя Миколи ІІ. Вона завершила виступ виконанням українських народних пісень. На запитання імператора, якою мовою вона співала, з гідністю відповіла: "Це пісні мого народу, українського народу”.

На початку XX століття Соломія Крушельницька продовжувала активно гастролювати – Париж, Санкт-Петербург, Буенос-Айрес, Брешія, міланська "Ла Скала”… Газетярі перевершували один одного у компліментах на її честь: "Неперевершена навіть у деталях”, "її влада на сцені є цілковитою”, "бездоганна у всьому, як у манерах. так і в дикції, як в драматичній інтонації, так і в музичному багатослів’ї”, "найвище благородство і чудовий талант”, "краса рухів, гідність у поведінці, впевненість інтонації”, "голос драматичний у вимові, інтонації і м’який у звучанні, відшліфований до блиску вишуканим мистецтвом”. На одній сцені з нею співали Енріко Карузо і Федір Шаляпін. При цьому світове визнання аж ніяк не змінило її характер. Близька подруга Крушельницької, аргентинська піаністка Негріта де П’яцціні згадувала: "Вона була настільки простою в особистому житті, наскільки великою на сцені”.

19 липня 1910 року Соломія вийшла заміж на Чезаре Річчоні – італійського адвоката і поціновувача мистецтв, мера міста В’яреджо (провінція Лукка, Тоскана, Італія). Чоловік був старшим від неї на дванадцять років. Подружжя оселилося у В’яреджо, але Крушельницька продовжувала співати і гастролювати. Прізвище чоловіка вона не взяла, однак дещо змінила своє на італійський манер і підписувалася "Salomea Krusceniski”. Дітей у подружжя не було.

Співачка, якій аплодував увесь світ, доживала свого віку в бідності в Радянському Союзі. Друга Світова війна застала її у Львові, де Крушельницька гостювала в рідних. Після перемоги сталінський режим не випустив її з країни. 

Її не випускали з СРСР, але й не давали радянського громадянства. Зрештою, громадянство вона таки отримала, але була змушена відписати на користь СРСР свою віллу у В’яреджо. Радянські дипломати одразу продали віллу, а Крушельницька отримала тільки невелику компенсацію. Із труднощами вона влаштувалася працювати на кафедру сольного співу Львівської державної консерваторії – радянські бюрократи довгий час не могли знайти її випускний диплом 1893 року. А без диплома всесвітньо відома співачка не мала права працювати у консерваторії!

Примадонна світових сцен приватно навчала співу та працювала викладачем у консерваторії.

Лише в останні місяці життя Соломії Крушельницькій присвоїли звання професора і Заслуженого діяча мистецтв УРСР. Вона померла на 81-му році життя, 16 листопада 1952 року, і була похована на Личаківському цвинтарі, неподалік могил Івана Франка і Михайла Павлика.

У незалежній Україні на честь Соломії Крушельницької названо вулиці у багатьох містах, про неї знято низку документальних фільмів, створено три меморіальні музеї. Ім’я великої співачки має Львівський національний академічний театр опери та балету.

Її талант долинає до нас у тихих грамофонних записах.

 

 

Джерело: fakty.ictv

Український інтерес 


Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 237
  • Коментарів: 0
  • 23-09-2018, 12:32

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: