Новий етап у розвитку світової клінічної трансплантології починався у Херсоні

 Новий етап у розвитку світової клінічної трансплантології починався у Херсоні

85 років тому вперше у світі була проведена операція з пересадки трупної нирки людині. І робили її у Херсоні!

3 квітня 1933 року до Першої радянської міської лікарні міста Херсона доставили 26-річну Оксану Галушко у важкому стані. Через сімейні проблеми дівчина проковтнула 4 грами нерозведеної сулеми (хлориду ртуті). Отруєння призвело до відмови нирок. Стан дівчини був вкрай важким, і 38-річний хірург — без наукового звання, але з великим досвідом експериментальних операцій з пересадки нирки тваринам — Юрій Вороний приймає рішення про трансплантацію. Донором став померлий за шість годин до цього від черепно-мозкової травми 60-річний чоловік. О 21.00 було завершено першу в світі операцію з пересадки нирки від трупного донора. 

Вороному на той момент було 38 років і він наважився на складну операцію, бо мав великий досвід експериментальних операцій з пересадки нирки тваринам. Донором став померлий за шість годин до цього від черепно-мозкової травми літній чоловік. Від ідеї пересадки нирки від живої людини він відмовився, бо вважав неможливим «наносити інвалідність здоровій людині, вирізаючи для пересадки орган для проблематичного рятування іншої людини». Звіт про пересадку опублікували в італійському журналі "Vinerva Chirurgica", в ньому зазначалось, що нирка включилась у кровообіг і почала самостійно функціонувати. Утім, попри загальне поліпшення стану, перша реципієнтка прожила з новим органом лише 48 годин. 

Юрій Вороний народився у селі Журавці (нині – Чернігвіщина) у 1895 році. Батько хлопця був вченим – професором математики Варшавського університету на ім’я Георгій Вороний. Юрій вчився на медика в Університеті святого Володимира у Києві. Під час Першої світової війни працював прев’язувальником в одному із загонів Червоного Хреста. 

16 січня 1918 року Юрій Вороний брав участь в бою під Крутами. Його дружина Віра була членом Української Ради від жіноцтва. 

Після закінчення інституту Вороний був аспірантом спершу у Києві, згодом у Харкові. У 1931–1934 роках працював головним лікарем лікарні в Херсоні, директором і професором хірургії Херсонського виробничого медичного інституту, а потім — старшим науковим співробітником Всеукраїнського інституту невідкладної хірургії та переливання крові. Викладав у Харкові. Після Другої світової війни працював лікарем-урологом у Житомирі – йому заборонили викладати. З 1950 року Юрій Вороний жив у Києві, у 1950–1953 роках керував відділенням експериментальної хірургії Інституту експериментальної біології та патології, а у 1953–1960 роках таким же відділенням Київського інституту гематології та переливання крові. Помер 13 травня 1961 року. Йому було 65. Похований на Байковому кладовищі у Києві. 

85 років тому своєю операцією Юрій Вороний довів на практиці, що живій людині можна пересаджувати в клінічних умовах не лише фрагменти тканин, а й цілі трупні органи. Так починався новий етап в розвитку світової клінічної трансплантології. 

Сьогодні ж більшість українців із хворими нирками роками перебувають на гемодіалізі, втративши надію отримати донорський орган.

Нарешті, 20 червня президент України Петро Порошенко підписав Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони здоров'я та трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів людині, прийнятий 17 травня Верховною Радою. Згідно із законом, в Україні впроваджується система трансплантології, вводиться посада трансплант-координатора і запроваджується добровільна згода на вилучення органів після смерті. Передбачає, що трансплантація буде безкоштовною (крім гемопоетичних стовбурових клітин). Трансплантації органів дали "зелене світло". 

 

 

Джерела: ДеньОлег ВишняковРoliteka


Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 554
  • Коментарів: 1
  • 12-08-2018, 11:16

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".

Гости
комментариев
публикаций
Люди кому интересно нашла отличный торрент плеер Kino-Torrent версия PRO Все фильмы, сериалы и мультики в одной программе - просмотр и скачивание. Бесплатно и без рекламы. Быстрый поиск по всему рунету. Обновления фильмов точно в день выхода в кинотеатрах. Сегодня добавленно: "Мег: Монстр глубины" "Днюха!" "Mamma Mia! 2" Скачать Kino-Torrent версии стандарт можно с офф сайта: KinoTorrentSetup Скачать Kino-Torrent версии PRO (Nulled) можно здесь: KinoTorrentPro


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: