«В эту ночь решили самураи перейти границу у реки…» Ще один міф радянської історії

 «В эту ночь решили самураи перейти границу у реки…» Ще один міф радянської історії 

Підійшла знаменна дата радянської історії: 80 років початку хасанських боїв, яким присвячено відому пісню про трьох танкістів і не менш відомий «Марш радянських танкістів».

Насправді ні в цих піснях, ні в фільмах, ні в усій радянській історіографії не було ні грана правди про бої біля озера Хасан, що проходили в липні - серпні 1938 року.

Першими почала бойові дії, вдершись на окуповану японцями територію Маньчжурії, саме радянська сторона. Сталін дуже хотів перевірити, наскільки підвищилася боєздатність Червоної Армії в результаті її очищення від «ворогів народу». І, як з'ясувалося в бойових діях біля озера Хасан, вона анітрохи не підвищилася, швидше, навпаки. У наказі, виданому «першим маршалом» Ворошиловим за підсумками хасанських боїв, прямо говорилося: «Бойові операції біля озера Хасан стали всебічною перевіркою мобілізаційної та бойової готовності не тільки тих частин, які безпосередньо брали в них участь, але і всіх без винятку військ Червонопрапорного Далекосхідного фронту. Події цих небагатьох днів виявили величезні недоліки в стані КДфронту. Бойова підготовка військ, штабів і командно-начальницького складу фронту виявилися на неприпустимо низькому рівні. Військові частини були розсмикані і небоєздатні; постачання військових частин не організовано. В результаті такого неприпустимого стану військ фронту ми в цьому порівняно невеликому зіткненні зазнали значних втрат - 408 осіб убитими і 2807 пораненими. Ці втрати не можуть бути виправдані ні надзвичайними труднощами місцевості, ні втричі більшими втратами японців».

Попри те, що в наказі фактично визнавався провал радянського наступу біля сопок Заозерна і Безіменна і на ньому стояв гриф «Цілком таємно», дані про втрати сторін там, за радянською традицією, наводилися далекі від реальності - радянські в рази применшувалися, японські в рази перебільшувались. Насправді японські втрати в хасанських боях склали 526 убитими і померлими від ран і 914 пораненими, а радянські - 1106 загиблих (без урахування втрат прикордонників), 2 752 поранених і 527 хворих. Радянські безповоротні втрати були більше японських в 2,1 разу.

Ось японська версія того, як стався хасанський інцидент: «Інцидент біля висоти Чангуфень розпочався 12 липня 1938 року, коли декілька десятків радянських солдатів перейшли радянсько-маньчжурський кордон і, протизаконно зайнявши висоту Чангуфень, почали зводити на ній укріплення. 14 липня представники влади Маньчжоу-Го, а 15 липня - уряд Японії висловили протест у зв'язку з діями радянської сторони; у відповідь на це СРСР продовжував нарощувати чисельність свого контингенту в районі висоти. В результаті контрзаходів, вжитих імператорською армією, а також переговорів між японським послом в СРСР Сігеміцу і радянським наркомом закордонних справ Литвиновим, що проходили 4, 7 і 10 серпня, було укладено угоду про перемир'я, а потім, 11-13 серпня, - угоду про демаркацію кордону в цьому районі, завдяки чому цей інцидент було остаточно врегульовано».

І правильна саме японська версія, а не радянська - про те, що японці першими порушили кордон. Тому що ще 1 липня Особлива Червонопрапорна Далекосхідна армія була перетворена на Далекосхідний фронт, а вже 9 липня радянські війська почали стягуватися до майбутнього місця боїв у районі сопок Безіменна і Заозерна, тоді як японські війська почали перекидатися туди тільки 22 липня. І радянські війська мали велику перевагу над противником. Проти 7300 японців із 37 артилерійськими гарматами діяло 22 950 радянських солдатів і офіцерів із 354 танками, 237 артилерійськими гарматами і 250 літаками. При такому співвідношенні сил японцям не було жодного резону нападати першими. Ось воювали червоноармійці з рук геть погано. Зокрема й оспіваний у пісні «броневой ударный батальон». Як пишуть російські історики Михайло Барятинський і Максим Коломієць, «для розгрому японського угруповання радянське командування залучило 2-гу механізовану бригаду, розвідбатальйон якої був укомплектований танками БТ-7. Щоправда, 27 липня, за три дні до виступу бригади до місця військових дій, заарештували її командира, начальника штабу, комісара, командирів батальйонів та інших підрозділів. Усіх їх оголосили «ворогами народу». В результаті 99% командного складу становили новопризначені люди, що негативно позначилося на подальших діях бригади. Так, наприклад, через неорганізований рух колон і поспіх маршрут протяжністю в 45 км бригада пройшла за 8 - 11 годин! При цьому частина підрозділів через повне незнання маршруту досить довго блукала містом Ворошилов-Уссурійський... Розвідбату доручалося «на великих швидкостях проскочити зону обстрілу, увірватися в передній край оборони японців й ударом по північно-західних схилах сопок Богомільна і Заозерна знищити їхні вогневі точки і тили». В атаці, що почалася вдень 6 серпня 1938 року, брало участь 16 БТ-7. Ведені командиром і комісаром бригади танки на великій швидкості без втрат проскочили зону артвогню японців і потрапили... в болото, в якому застрягло 14 машин. Вибратися звідти без сторонньої допомоги вони не могли, і екіпажам довелося зайняти кругову оборону, щоб не допустити знищення танків японцями». За радянськими даними, було втрачено 46 танків, японці ж оцінили радянські втрати в 96 танків. Крім того, радянська сторона втратила 4 літаки. Японці ні танки, ні літаки в боях не використовували.

Не дивно, що головком Далекосхідного фронту маршал Василь Блюхер, який раніше ґрунтовно почистив свої війська від «ворогів народу», був знятий зі своєї посади, а незабаром заарештований. Сталін явно збирався його розстріляти як «запеклого японського шпигуна» та учасника «змови правих». Але, вибиваючи з маршала визнання у шпигунстві, слідчі перестаралися і на одному з допитів забили Блюхера на смерть.

А уроки Хасану Червона Армія так і не засвоїла. Потім був настільки ж провальний виступ РСЧА в «Зимовій війні» з Фінляндією і розгром 41-го року.

Борис СОКОЛОВ

 

Джерело: День


Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 744
  • Коментарів: 0
  • 12-07-2018, 13:26

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: