Набув чинності закон про нацбезпеку: як зміниться українське військо

 Набув чинності закон про нацбезпеку: як зміниться українське військо 

У неділю, 8 липня, в Україні набув чинності закон "Про національну безпеку України”. Наприкінці червня документ ухвалив парламент і напередодні його підписав президент.

Закон визначає та розмежовує повноваження державних органів у сферах національної безпеки та оборони, а також у ньому визначений курс на вступ до ЄС та НАТО.

Деякі положення документа вступлять у силу пізніше. Так, із 1 січня 2021 року "запрацюють” положення щодо головнокомандувача Збройних сил України, Генерального штабу ЗСУ та видів й окремих родів військ. Із січня 2019 року – низка підпунктів прикінцевих положень закону.

Також визначено, що протягом шести місяців Кабінет міністрів повинен розробити новий закон про СБУ, у якому будуть прописані функції служби – лише нацбезпеки та антитерористична діяльність, без кримінальних справ за економічними статтями.

Армію фінансуватимуть "по-натівськи”

Згідно із законом "Про національну безпеку”, міністр оборони та всі його заступники будуть цивільними. Призначать такого голову відомства вже наступного року. Щоправда очолити Міноборони може й військовослужбовець, який звільнився з армії та став цивільним. Документ цього не забороняє.

Фактично міністр буде лише елементом контролю за армією. Контролювати буде як президент, уряд і парламент, так і громадськість. Людям розкриють усю інформацію щодо функціонування сфери оборони та безпеки, окрім державної таємниці.

Щороку витрачати на безпеку й оборону, згідно з новим законом, необхідно буде як мінімум 5% від ВВП, зокрема 3% мають піти на фінансування Збройних сил. Для порівняння, минулого року Росія витратила на армію 4,7% ВВП (60,8 млрд дол.), США – 3,1% ВВП (565 млрд дол.), а Німеччина – 1,2% ВВП (36,6 млрд дол). Україна ж торік на оборону та безпеку виділила 6% ВВП, а в армію вклала 2,5% ВВП (83,3 млрд грн або десь 3,1 млрд дол.) Зазначимо, країни НАТО мають витрачати на армію 2% ВВП (деякі члени Альянсу не виконують це зобов’язання).

Закон також розділяє на дві посади головнокомандувача ЗСУ та керівника Генерального штабу. В Україні поки що цей подвійний пост обіймає одна людина (нині – Віктор Муженко). Західні партнери критикували Київ за це, адже, на їхнє переконання, не можна ефективно керувати армією й розв’язувати адмінпитання в штабі.

Тепер вертикаль оборони буде такою:

Президент – верховний головнокомандувач. Він може оголосити війну, запровадити воєнний чи надзвичайний стани, а також оголосити загальну або часткову мобілізацію. Він очолює РНБО, призначає та звільняє секретаря РНБО та його заступників, призначає/звільняє вище командування ЗСУ та Генштабу за поданням міністра оборони, а також вносить до Ради кандидатуру глави Міноборони.

Міністерство оборони відповідає за розподіл ресурсів в армії. ЗСУ та Державна спеціальна служба транспорту підпорядковуються Міноборони, очільник відомства ж президенту, а звітує Верховній Раді.

На чолі Збройних сил – Головнокомандувач ЗСУ. Його призначають за поданням міністра оборони, а звільняють за поданням президента. Відповідно підпорядковується він їм обом та є фактично найвищою військовою фігурою, адже президент та міністр – цивільні.

Головнокомандувач ЗСУ безпосередньо керує армією, відповідає за її боєготовність. У підпорядкуванні Збройним силам – Генеральний штаб: планує оборону держави, відповідає за оснащення армії й необхідні ресурси. Керує ним начальник Генштабу, який підпорядковується головнокомандувачу ЗСУ.

Паралельно із Генштабом працює Оперативний штаб, який очолює командувач Об’єднаних сил. І він теж підпорядковується головнокомандувачу ЗСУ, але має право доповідати про перебіг військової операції безпосередньо президенту.

Командувача Об’єднаних сил, командувачів усіх родів і видів військ ЗСУ призначає і знімає з посад президент за поданням міністра оборони.

Військовослужбовці Національної гвардії в мирний час виконують роль правоохоронців і підпорядковуються МВС. У разі воєнного стану нацгвардійці переходять під ЗСУ.

Як повідомляв "Український інтерес”, США сподобався український закон про нацбезпеку. У Держдепі впевнені: документ відповідає західним принципам і забезпечує основу для подальшого підвищення сумісності українських збройних сил із НАТО.

 

 

Джерело: Український інтерес 


Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 254
  • Коментарів: 0
  • 9-07-2018, 06:49

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: