Скадовські краєзнавців продовжують дослідження Кінбурнського шляху

Скадовські краєзнавців продовжують дослідження Кінбурнського шляху

Третій рік поспіль вихованці Скадовського Центру дитячої та юнацької творчості під керівництвом директора закладу Олега Лиховида досліджують Кінбурнський шлях, який упродовж чотирьохсотлітньої історії існував на території Херсонщини. Ще позаминулого літа члени гуртка «Скадовські краєзнавці» побували в туристсько-краєзнавчій експедиції на Кінбурнській косі, минулого – пройшли весь Голопристанський район, а минулого тижня експедиція продовжилася по Скадовському району.
Як відомо, Кінбурнський шлях існував з ХVІ століття, він починався від Кінбурнської коси і закінчувався Перекопським перешийком. Вперше цей шлях описав турецький мандрівник та письменник Евлія Челебі у ХVІІ столітті.
Кінбурнським шляхом рухалися татарські каравани та козацькі вози, європейські купці та посли. Неодноразово ступали на цей шлях у ХVІІ-ХVІІІ століттях і російські завойовники.
І ось, вже у ХХІ столітті, юні скадовські краєзнавці вирішили знайти залишки колись чи не єдиної дороги таврійського краю. Цього разу діти побували у селі Новософіївка Голопристанського району, пройшли селами Володимирівка, Красне, Приморське та дісталися річки Каланчак, де біля села Дарівка вона впадає у Джарилгацьку затоку. Учасники експедиції цікаво та з науковою користю провели свій час.
Ця подорож запам’яталася вихованцям ЦДЮТ знайомством з давніми криницями, з яких пили воду представники давно минулих епох, – ділиться враженнями Денис Гладкий, староста гуртка. Цікаво було побачити залишки річки Карга, побувати на річці Каланчак, яка вже майже зникла, та протягом усього шляху спостерігати Джарилгацьку затоку, вздовж якої весь час рухалися учасники експедиції.
А ще вони провели опитування найстаріших жителів сіл Володимирівка та Приморське.
Опитування старожилів Скадовського району з метою отримання джерел людської пам’яті, що не покриті архівним пилом, стало частиною експедиції. Так, у селі Володимирівка нині проживає Микола Петрович Клюєв, 1927 року народження. Родом він з Красного, ветеран війни, котрий дуже добре пам’ятає, як ще 80 років тому на місці сучасних сіл були великі і маленькі хутори. А от у селі Приморське живе Галина Йосипівна Островська, 1924 року народження, яка теж мала важкий і сповнений багатьох подій життєвий шлях – ним і поділилася з сучасним поколінням.

Скадовські краєзнавців продовжують дослідження Кінбурнського шляху

Скадовські краєзнавців продовжують дослідження Кінбурнського шляху

Скадовські краєзнавців продовжують дослідження Кінбурнського шляху

З усього історичного шляху лише проміжок від села Приморське до села Дарівка відповідає історичним картам, інші частини зникли з сучасної карти в результаті утворення сіл у ХХ столітті. Цим шляхом як відомо проходили турецький мандрівник та письменник Евлія Челебі, 31-й кримський хан Мехмед-Гірея IV, генерал-лейтенант Михайло Іванович Леонтьєв, 56-й Кримський хан Крим-Гірей, французький дипломат та барон Франсуа де Тотт, німецький купець і мандрівник Ніколя Ернест Клеєман. Цим шляхом проїжджав в 1853 р. видавець журналу «Современик» Іван Іванович Панаев, та зробив його опис у власному журналі 1855 р. Відтоді частина Приморське – Дарівка точно не змінилася. Це підтверджують і карти того часу.
Кінбурнський шлях проходив і територією сучасного Каланчацького району. Тож наступного року юні краєзнавці досліджуватимуть і цей відрізок шляху. А за кілька років вихованці ЦДЮТ планують завершити проходження Кінбурнського шляху у Криму… В українському Криму!

Скадовські краєзнавців продовжують дослідження Кінбурнського шляху

 


 

 

Олег Лиховид

 


  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 714
  • Коментарів: 0
  • 3-07-2018, 14:41
реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: