Василь Шкляр: Людина, яка розмовляє російською у нашій державі, завжди буде російським підданим

 Василь Шкляр: Людина, яка розмовляє російською у нашій державі, завжди буде російським підданим
Сьогодні святкує свій день народження Василь Шкляр (1951), український письменник, політичний діяч. Автор популярних романів «Ключ», «Залишенець. Чорний ворон», «Маруся».
Василь Шкляр на сьогодні є одним із найбільш відомих і найбільш читаних сучасних українських письменників, дехто називає його «батьком українського бестселера». Шкляр – член Спілки письменників України, Асоціації українських письменників. У 1988–1998 роках активно займався політичною журналістикою, бував у «гарячих точках». Цей досвід (зокрема, подробиці операції з врятування сім’ї генерала Дудаєва після його загибелі) потім відтворив у романі «Елементал». У 2000 – 2004 роках Шкляр був головним редактором видавництва «Дніпро». 
Рішенням Комітету з Національної премії України ім. Т. Шевченка визнаний лауреатом Шевченківської премії 2011 року. Наприкінці 2011 року Василь Шкляр створив Міжнародну благодійну організацію «Фонд Василя Шкляра «Холодноярська Республіка», головна мета якої є здійснення благодійної діяльності, спрямованої на розвиток українського кіномистецтва. 
Російсько-українська війна – найактуальніша тема і для вітчизняного кіно, і для сучукрліта. Від документалок «Вавилон XIII» до художніх «Кіборгів», від «Аеропорту» Лойка до «Інтернету» Жадана. Та про цю війну писали і раніше, ще до початку бойових дій, вочевидь, їх передчуваючи. Письменник Василь Шкляр є одним із таких провидців, який свої передбачення виклав у романі «Елементал» («Самотній вовк»), що вийшов 17 років тому. Роман «Залишенець. Чорний ворон», мабуть, найуспішніший для Василя Миколайовича. Він також про російсько-українську війну, тільки між Червоною Армією і повстанцями Холодного Яру 20-х років минулого століття.
Багатьох шанувальників Шкляра цікавить, коли нарешті буде знято фільм за романом «Чорний Ворон». В інтерв'ю "Главкому" сам письменник з цього приводу каже:
"Насправді з екранізацією «Чорного Ворона» вийшла ціла епопея. Було дуже багато спроб зняти цей фільм, однак проекти на різних рівнях захлиналися. Сьогодні, наскільки мені відомо, зйомки уже відбуваються. Наприкінці минулого року була презентація мого історичного роману «Троща» у Будинку кіно, де при велелюдді вийшов на сцену режисер Олег Туранський. Молодий, амбітний, талановитий хлопчина сказав, що цього року завершиться екранізація «Чорного Ворона». 
Також Шкляр розповів, що мав різні пропозиції щодо екранізації роману «Елементал». "Це, мабуть, найдинамічніший і найбільш гостросюжетний роман, - каже письменник. - Не знаю чому, але його поява була менш резонансною у порівнянні з «Чорним Вороном», з «Марусею». Можливо, назва відлякувала деяких читачів. Так от, ми з видавцями порадилися і зараз видаємо новий «Елементал», хоча раніше цей роман перевидавався мабуть з десяток разів. Та цього разу він вийде у красивому оформленні і під назвою «Самотній вовк». Там буде вказано, що це насправді той самий «Елементал», щоб не вводити в оману читача, але вже з новою назвою, привабливішою. Роман «Самотній вовк» - це історія про українця, вояка французького іноземного легіону, який отримує завдання вивезти з окупованої Чечні дочку генерала. Цей роман вийшов ще у 2001 році, відносно давненько, він тоді отримав гран-прі «Коронації слова». Вже у ньому було певне передчуття російсько-української війни. І мій головний герой, цей супермен, легіонер, як ще їх називають: поглинач змій, солдат удачі, сильний такий український герой вступає у двобій з московськими спецслужбами. Роман динамічний, має несподівану кінцівку і все для того, щоб зняти добре кіно".
У 2011 році Василь Шкляр відмовився від Шевченківської премії. Не захотів її приймати з рук Януковича. На запитання кореспондента "Главкому", чи немає він бажання повернути свої гроші, письменник відповів:
"Мені здається, що це не етично, це не відповідає моїм моральним принципам йти і повертати гроші. Хоча до мене зверталися дуже авторитетні люди і представники ініціативної групи «Першого грудня», моральні авторитети, щоб я таки отримав цю премію від держави. Я сказав, що мене хвилює це зараз найменше, тому що я не згоден, щоб хтось за мене ходив і просив. Я вважаю, що Шевченківську премію мені присудив комітет. Для мене це було важливо як визнання героїв Холодного Яру насамперед. І тут не йдеться про гроші". 
На питання щодо української мови і Донбасу Василь Шкляр виклав свою думку наступним чином:
"Нація матиме таку територію, яку вона спроможна засвоїти на рівні своєї ментальності. Так, на Донбасі теж є українці-патріоти, там є мої прихильники. До мене підходили юні хлопці з Донецька і казали, що вони перейшли на українську мову після того як прочитали «Чорного Ворона». Я знаю донеччан, які воюють, розмовляють українською. В одного з них і позивний – «Донеччанин». Там за певними підрахунками, можливо, десь 10% було громадян, які розмовляли українською. Може, лише вдома, може, переважно суржиком. Але вони точно не мали спротиву ні до чого українського, як те було з більшістю тамтешнього населення. Багато людей, що лишилися там, та й навіть на відвойованих нами територіях, мають просто фізіологічну ненависть до всього українського. І що з тим робити, я не знаю. Ми ж їх не перевиховаємо. Я знаю, що позиція більшості українського населення, яке каже, що Донбас наш і він повернеться, збігається з прагненнями Путіна. Він не хоче забирати Донбас. Йому потрібна велика територія тут, яка буде агентом впливу на більшу частину України. Я не можу пробачити людям, які за українську мову вбивали. Є один факт незаперечний: жодного росіянина в Україні не вбили ні в Галичині, ні деінде, навіть під час воєн тільки за те, що людина розмовляє російською мовою. А за те, що ти українець і хочеш ним лишитися, таких убивали мільйонами. Сьогодні менше, але досі вбивають. Таких прикладів багато.
"За опитуванням Київського міжнародного інституту соціології улітку 2017 року майже 70% українців назвали українську рідною, але на роботі і у навчанні нею користуються трохи менше 39%. З чим це пов’язано?" - запитав журналіст. На що Василь Шкляр відповів:
"Є багато людей, які усвідомлюють свою приналежність до України і вважають мову державним символом, як герб чи прапор. Тому називають її рідною. Хоча мовою не послуговуються, і це величезна біда. Може, комусь важко перейти, але я цього не можу зрозуміти. Розумній людині тут немає чого вчитися, головне – бажання. Надавати перевагу російській у спілкуванні - це така шкідлива звичка. Як казали римляни: «звичка - це друга натура». От звик, і я так буду говорити, а ви мене не вчіть. Впертість така, ница гординя замість шляхетної гордості. Біда в тому, що ці люди в родині ще й дітей навчають російською. Хоча є цікаві приклади, коли батьки розмовляють російською, а діти вже українською. Раніше частіше було навпаки. Загалом, звичайно, позитивні зрушення є. Хоча це не завдяки гуманітарній політиці держави чи влади. Швидше завдяки інстинкту самозбереження нації, яка знає, що без мови її не існує". 
"Якраз під час війни з Росією, - зазначає Василь Шкляр, - ми маємо не тільки моральне, але й священне право стати самими собою, відновлювати історичну справедливість, повертати мову в абсолютно усі сфери життя. Звісно, до якихось певних зрушень квотування призвело. Завдяки тому ми знаємо більше співаків, молодих талановитих гуртів. Але все це відбувається з великим російським акцентом. Російськомовні співаки сидять в журі, так собі всміхаються, піджартовують, вкидають для колориту якесь українське слівце. Але все це російські підданці. Я не хочу образити так званих російськомовних патріотів, але людина, яка розмовляє російською мовою в нашій державі, завжди буде більшою чи меншою мірою російським підданим. І це треба мати на увазі. Будь-яке російськомовне середовище є плацдармом «руского міра». 
 

 

  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 918
  • Коментарів: 0
  • 10-06-2018, 14:18
реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: