Яковлєв може повернутися?

 Яковлєв може повернутися? 
Ситуація у Скадовську може знову стати прецедентною для всієї України. Тимчасово виконуючий обов'язки мера Олег Сокольчук звернувся до Верховної Ради України з клопотанням про призначення позачергових виборів Скадовського міського голови.
28 грудня 2017 року Скадовський районний суд за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, оштрафував і усунув мера Скадовська Олександра Яковлєва з посади на рік. Олександр Яковлєв намагався оскаржити відсторонення в Апеляційному суді Херсонської області. Проте 3 квітня суддя Апеляційного суду Володимир Заїченко залишив рішення першої інстанції в силі. І це рішення вже остаточне, оскарженню не підлягає, і набрало чинності.
У зв'язку з цим, на сесії 10 квітня депутати Скадовського міськради проголосували за наступне:  
- вивести Яковлєва О.Ю. зі складу виконавчого комітету міської ради;
- врахувати, що повноваження міського голови тимчасово перейшли до секретаря міськради Олега Сокольчука;
- доручити секретареві міськради Олегу Сокольчуку звернутися до Верховної Ради України з клопотанням про призначення позачергових виборів Скадовського міського голови не пізніше, ніж на п'ятнадцятий день після звільнення з посади Яковлєва, тобто до 25 квітня 2018 року.
Після такого звернення Верховна Рада повинна протягом 90 днів призначити позачергові вибори.  
І тут-то криється найцікавіше. Як пояснює керівник громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя і здоров'я» юрист Олена Старюк, рішенням суду Олександр Яковлєв формально не звільнений, а тимчасово, на рік, позбавлений права обіймати цю посаду.

- Проте згідно із Законом «Про місцеве самоврядування» його повноваження слід вважати припиненими достроково (п. 3-1 статті 79). Тому після отримання клопотання Скадовської міськради Верховна Рада повинна протягом дев'яноста днів прийняти рішення про проведення позачергових виборів міського голови. У той же час, згідно із Законом «Про запобігання корупції», обмеження у вигляді заборони обіймати певні посади  встановлюється виключно за рішенням суду (розділ XI «Відповідальність за корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення і усунення їх наслідків, п. 4). Про те ж говорить і Закон «Про службу в органах місцевого самоврядування» (стаття 12, пункт 3).  Тобто, Олександр Яковлєв не може претендувати на пост мера лише  протягом терміну, встановленого судом, до 3 квітня 2019 року. А після цього теоретично може звернутися до суду і зажадати відновити його на посаді, оскільки його каденція повинна була закінчитися лише восени 2020 року.

За словами правозахисника і члена громадської організації «Скадовщина - мій рідній край» Івана Шульги, ситуація дійсно не однозначна. З одного боку, Олександра Яковлєва засудили по «корупційній статті». Інформацію про це Мін'юст вносить  до Єдиного державного реєстру осіб, що зробили корупційні правопорушення. А це - свого роду державний «чорний список», який повинен «ставити хрест» на подальшій кар'єрі. У той же час посада у мера - виборна.
 
- Щоб уникнути правових колізій, ми звернулися за роз'ясненнями до Комітету  ВРУ державного будівництва і місцевого самоврядування про повноваження сільських, селищних голів, - говорить Іван Шульга. - Нам підтвердили, що повноваження Олександра Яковлєва слід вважати перерваними достроково, тобто, наслідком такого судового рішення має бути звільнення з посади.  І порекомендували перелік документів, які необхідно надіслати у Верховну Раду для призначення позачергових виборів. Тому зараз у Скадовську більше дискутують з приводу того, чи може взагалі будь-коли займати пост мера людина, засуджена за корупційне правопорушення. Адже він не просто чиновник, він ще і політик, і представник громади. А якщо може, то коли? У нашому законодавстві це також не прописано чітко, тому ми плануємо звернутися за роз'ясненнями до Комітету Верховної Ради і з цього питання.
 
Ще про один «невизначений», але не менш парадоксальний законодавчий нюанс  розповів «Вгору» керівник Херсонської громадської організації Комітет виборців України Дементій Білий:
 
- Я підрахував, що позачергові вибори мера Скадовська повинні пройти приблизно на початку серпня цього року. Проте, Олександр Яковлєв сповна може виставити на них свою кандидатуру. Тому що Закон «Про місцеві вибори» не допускає до участі у процесі осіб, засуджених за корупцію по кримінальних злочинах. А на тих, хто засуджений за адміністративні правопорушення, обмеження не поширюються. Знаєте, я б навіть йому рекомендував це зробити, хоча б заради експерименту. Тому що антикорупційне законодавство у нас з'явилося недавно і багато в чому ще суперечить іншим законам. В Україні ще немає практики вирішувати такі правові колізії, як у Скадовському випадку. І дуже цікаво поглянути, які рішення прийматимуть суди, якщо Олександра Яковлєва спробують не допустити до виборів, а ще цікавіше - якщо він в них братиме участь і виграє.
 
P.S. Публікація підготовлена у рамках проекту «Права людини і місцева демократія» при фінансовій підтримці Національного Фонду підтримки демократії (NED). Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя і здоров'я».
 
Погляди, відображені в цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не збігатися з думкою Національного Фонду підтримки демократії.
 
 
 
 
Джерело: Вгору 
 

  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 1 719
  • Коментарів: 0
  • 25-04-2018, 21:07
реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: