15 квітня 1905 року народився «Бог танцю» Серж Лифар. На постаменті у Лозанні, де похований геній балету, скромний напис: «Serg Lifar de Kiev» — «Серж Лифар з Києва».

 15 квітня 1905 року народився «Бог танцю» Серж Лифар. На постаменті у Лозанні, де похований геній балету, скромний напис: «Serg Lifar de Kiev» — «Серж Лифар з Києва».

15 квітня 1905 року народився один з найвидатніших танцівників ХХ століття, «добрий геній балету» та «Бог танцю» Серж Лифар. Давайте разом пригадаємо кілька цікавих фактів з життя генія танцю.

Серж Лифар народився 15 квітня у передмісті Києва. Його батько походив з відомого козацького роду, працював помічником лісничого у Трипільсько-Вітянському лісництві. Хлопця часто возили на свята до діда у Канів, а той дуже любив розповідати про героїчне минуле України та хвалився внуку грамотами від українських гетьманів.

З дитинства Серж полюбив музику, співав у дитячому хорі Софіївського собору, вчився грати на скрипці та фортепіано. 

Майбутнє хлопця вирішилося завдяки випадковому знайомству з Броніславою Ніжинською, сестрою відомого танцівника Вацлава Ніжинського. Серж вирішив вступити у її балетну секцію. Це був перший доленосний крок.

Утім, іменита викладачка не розгледіла талант Лифаря. Одного разу Сергій Дягілєв, засновник і художній керівник «Російського балету» звернувся до Броніслави Ніжинської з проханням відрядити п’ятьох її кращих танцівників у Монте-Карло. Лифар у цю п’ятірку не потрапив. Йому вдалося поїхати у Монте-Карло лише після того, як один з «обраних» танцівників відмовився від поїздки.

Завдяки своєму таланту та фанатичній любові до танцю, вже скоро Серж Лифар став першим солістом французького «Російського балету». Після перших виступів критики назвали Лифаря «новою легендою».

Після смерті Дягілєва Сержу запропонували очолити балетну трупу «Гранд-Опера». Йому було 24 роки. Саме тоді він поставив свій спектакль-дебют «Ікар», який назавжди пов’язаний із Лифарем. Завдяки своїм гучним роботам у «Гранд-Опера» Серж став не просто танцівником, а обличчям цілої епохи балету. Він 30 років віддав цьому театру, був його солістом, хореографом, педагогом. Став основоположником нового напрямку в балеті — «неокласицизму».

Геній, що поставив понад 200 балетів у «Гранд-Опера», кавалер ордена Почесного легіону та ордена Літератури і мистецтва, володар найвищої відзнаки балету — «Золотого черевичка» та премії «Оскар», до останнього свого дня любив лише одне місце на земній кулі – Київ. «Навіть прекрасний блискучий Париж не зміг примусити мене, киянина, забути мій широкий, величавий Дніпро», — говорив Серж Лифар. Коли, вручаючи орден Почесного легіону, Шарль де Голль вкотре запропонував йому стати громадянином країни і звернувся до нього: «Мосьє Лифар! Ви зробили для Франції стільки, скільки мало хто із знаменитих французів. Чи не час вам стати французом і за паспортом?». Лифар відповів: «Щиро вдячний, пане президенте, за вашу пропозицію. Але я ніколи не був і не буду французом, бо я українець і батьківщина моя Україна». Побачити Україну знову геніальний танцівник зміг лише одного разу – у 1961 році.

З 1955 Лифар викладав курс історії й теорії танцю в Сорбонні, був ректором Університету танцю, професором Вищої школи музики та почесним президентом Національної ради танцю при ЮНЕСКО. А в 65 відкрив у собі інший великий талант – художника.

Помер Серж Лифар у Лозанні 15 грудня 1986. В наші дні там з'явився пам'ятник, дарунок від киян: Ікар з піднятими руками-крилами наче прагне злетіти у небо. На постаменті скромний напис: «Serg Lifar de Kiev» — «Серж Лифар з Києва».


Олег ВИШНЯКОВ


 Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 410
  • Коментарів: 0
  • 15-04-2018, 20:20

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: