Оксаною Петрусенко майбутня народна примадона стала в Херсоні восени 1918 року

 Оксаною Петрусенко майбутня народна примадона стала в Херсоні восени 1918 року 
Від народження вона звалася Ксенія Бородавкіна. Її прадіду Іванові Бородавці з містечка Балаклія на Харківщині прізвище на російський манер переінакшив писар у війську. Відтоді його прямі нащадки писалися Бородавкіними. У 10 років співуча Оксана заробляла у церковному хорі в Севастополі 50 копійок за місяць. З 14 років працювала в порту, на взуттєвій фабриці, у 17 втекла з дому із пересувною трупою.

Оксаною Петрусенко вона стала в Херсоні восени 1918 року. Прочитала в газеті про набір хористів до щойно заснованого там державного українського театру. Приїхала, а набір уже закінчився. Хтось порадив звернутися до завідувача музичної частини Петра Бойченка. Без ентузіазму подивився на дівчину диригент Петро Бойченко: Оксана була у старій шинелі, у кирзових чоботах сорок третього розміру. А як заспівала, то він зрозумів – діамант: сопрано рідкісної сили та краси, і її прийняли до трупи. 

У Херсонському театрі Оксані допомогли підібрати псевдонім, адже прізвище не  надто годилося для артистки. Тут вона зустріла першого свого чоловіка  Петра Бойченка, хоча невідомо, були вони одружені, чи йшлося просто про громадянський шлюб. Тим часом Україною котилася громадянська війна. У самому Херсоні влада іноді мінялася по чотири рази на день. 

Згодом Херсонський театр розпався. Оксана Петрусенко, на той час уже широко відома, вступила в Київський музично-драматичний інститут імені Лисенка. Але навчання покинула, бо закохалася. На цей раз – у співака з оксамитовим баритоном Мефодія Семенюту-Барила. Народила сина. Похапцем брала уроки вокалу. Кидала. Починала заново – з іншим педагогом. Не витримувала – кидала знову. 1925 року Оксана Петрусенко спробувала влаштуватися до Харківського оперного театру. Послухавши її спів, головний диригент театру Лев Штейнберг, узяв кандидатку за підборіддя й покровительським тоном похвалив: "Молодец! Хорошо поешь!” Такого панібратства Петрусенко стерпіти не зуміла й щосили відштовхнула диригента. Відлетівши на порядну відстань, Штейнберг просичав: "Вы не приняты в театр!”. Але їй було не звикати.

У 1927, уже добре сьорбнувши хліба "гастролерші без пристановища”, Оксана Петрусенко нарешті отримує запрошення дотрупи Казанського оперного театру, де й дебютує в опері Чайковського "Черевички” разом із тенором Василем Москаленком. Стосунки тільки спершу були суто сценічні. Невдовзі артисти вже наймали спільне житло. Згодом одружилися. Однак не обійшлося без професійних ревнощів та заздрощів. Петрусенко користувалася шаленою популярністю, а чоловік здебільшого перебивався посередніми ролями.

Удвох із дружиною він подався шукати слави спершу в Свердловськ, потім у Самару, а згодом і в Київ. Урешті-решт знайшов записку на столі. Оксана Петрусенко писала йому: "Настав момент і я кажу: доволі!” І вимагала залишити помешкання. На той час у неї, кажуть, був уже черговий роман – з молодшим на дев’ять років співаком Андрієм Чеканюком…

Взагалі "український” період творчого життя Оксани Петрусенко був непростим – справжня народна слава впереміш із великою небезпекою. На той час особливим військовим округом у Києві командував маршал Семен Тимошенко. Навряд чи він був справжнім театралом, але в сталінські часи в середовищі партійної еліти була традиція – обирати собі коханок з-поміж співачок або актрис. Відтак – тінь маршала Тимошенка була поряд із Оксаною Петрусенко невідступно. Букети червоних троянд. Вічно закоханий погляд із зали. Жодних відомостей про те, що Петрусенко прийняла залицяння військового можновладця, немає.

Тим часом ішов 1934 рік. Україною котилася хвиля арештів. Одного за одним ув’язнювали й оголошували ворогами народу її соратників і покровителів. Директор театру Яновський на допитах розповів, що Оксана Петрусенко нібито збирається на гастролі до Італії. А, може, й не тільки на гастролі. Убивче звинувачення, як на той час. Оксана вирішує не чекати свого судного дня. Бере мотузку й робить петлю. Уже з зашморгом на шиї її застає подруга Алла Бєгічева. Тієї ж ночі вони вдвох таємно вирушають до Москви. Є версія, що заступився за Оксану Петрусенко сам Ворошилов. На роботі її відновили.

Попри заздрість колежанок з освітою, на виставах за участю Петрусенко яблуку ніде впасти. Співачка товаришує з Павлом Тичиною, Максимом Рильським, Володимиром Сосюрою. Складає протекцію нікому на той час невідомій художниці Катерині Білокур. Отримує листівку від Сталіна. Не приймає запрошення переїхати до Москви – солісткою "Большого театру”. Спокійно ставиться до перспектив і невикористаних шансів. Іван Козловський, який зустрічався з нею вже на схилі її життя, згадує: "Що частіше я зустрічав її в останні роки, то більше вражала в ній невідповідність доброї усмішки зі смутком, невимовно застиглим в очах".

8 липня 1940 року Оксана Петрусенко, вже  сорокарічною, народила другого сина. Померла в  пологовому будинку на восьмий день після його  народження. Перед смертю прохала в подруги  зварити їй борщу, покласти туди побільше петрушки –  мовляв, це корисно для дитини. І померла, не  дочекавшись. Існує версія отруєння. Буцімто ревнива  дружина маршала Тимошенка підкупила медсестру й  та дала співачці склянку молока з ціаністим калієм.  Подейкують, що незадовго до того, як потрапити в  пологовий будинок, Оксана Петрусенко купувала  підсвічники. І проронила там, у магазині: "Оце вони й стоятимуть у мене в головах…”

Коли її виносили з оперного театру в день жалобної церемонії, Київ зустрів її… гучними оплесками – як і завжди за життя. Небачених розмірів натовп величезною хвилею тягнувся за народною примадонною до самого байкового цвинтаря. "Український соловейко” змовк. А розмови й суперечки досі не стихли. Аби вона дізналася про це, то, певно, зраділа б. А, може, не звернула б уваги. І це їй цілком би личило…


Сергій Осока

 
Джерело: Повага 

Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 495
  • Коментарів: 0
  • 8-02-2018, 11:34

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: