Козацькі флотилії ремонтували під Херсоном

 Козацькі флотилії ремонтували під Херсоном 

Багато років не затухало на березі Лиману вогнище древньої справи – спорудження човнів, тим самим нагадуючи, що тут, у Станіславі, слід шукати і коріння рибальського мистецтва, і корабельно-будівничих традицій.

Дослідження «Перехід козацької флотилії до Тамані у серпні 1793 року» Б. Є. Фролова дозволяє дещо дізнатися про потужне лиманське корабельне минуле. Так, у роботі йдеться про обставини переселення на кубанські землі Чорноморського козацького війська. Після того, як флотилія, розпорошена по «дунайських гирлах», врешті, зібралася, у центрі Чорноморського козацького краю – містечку Слободзея на Дністрі, виявилося, що з кількох десятків військових човнів та баркасів, 10 виявились зовсім непридатними для відновлення, а решта вимагали серйозного ремонту – не лише корпусів тощо, а й встановлення нових щогл, рей, вітрил... І де ці роботи було виконано? Виявляється, не в Очакові, Миколаєві, а в… Станіславі!

28 липня 1793 року об’єднана флотилія прибула до Станіслава для остаточного лагодження та оснащення плавзасобів (особовий склад флотилії – 101 старшина та 2712 козаків). Ремонт та оснащення човнів було завершено до 8 серпня, після чого їх спустили на воду. Човни заново проконопатили, осмолили, оснастили галерними вітрилами, брезентовими тентами, якорями, блоками, веслами, канатами тощо. Готуючись до походу, флотилія здобула 4 великих підзорних труби, 25 морехідних компасів, 51 жерстяний ліхтар, 51 «шкіряну юхту» для помп.

10 серпня командир козацької флотилії Сава Білий доповів керівництву, що флотилія у складі 51 судна знаходиться в районі Станіславської коси у повній готовності. Військо з екіпажем розмістилось на човнах та 11-х транспортних веслувальних суднах. Флотилія чекала попутного вітру й орієнтовно 15-16 серпня вирушила в похід Чорним морем, уздовж берегів Криму, й 25 серпня благополучно дісталася до берегів Тамані.

Козацькі флотилії ремонтували під Херсоном

На фото О. К. Голобородька: частина станіславської флотилії (1960-і роки).


Джерело 


Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 345
  • Коментарів: 0
  • 22-01-2018, 12:50

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: