3 січня 1943 року народився Ярослав Лесів - поет, священик, політв'язень

 3 січня 1943 року народився Ярослав Лесів - поет, священик, політв'язень 

У березні 1966 року Завалля сколихнула неординарна на той час подія: органи Комітету держбезпеки зарештували вчителя школи-інтернату Ярослава Васильовича Лесіва. Селищем пішли чутки: ніби був він агентом закордонних спецслужб і передав на захід інформацію про заваллівський графіткомбінат. Така версія, очевидно, була запущена за участю КДБ і проіснувала до кінця 90-х років. Аж поки місцевим краєзнавцям не вдалося дізнатися правду.

Під час пошукової роботи було встановлено, що Лесів Ярослав Васильович народився 3 січня 1943 році в с. Прилуки Долинського району Івано-Франківської області. Батько був засуджений радянською владою за участь у організації українських націоналістів. Незважаючи на це Ярослав вступив до Івано-Франківського фізкультурного технікуму, після закінчення якого працював у Заваллівській школі-інтернаті Гайворонського району Кіровоградської області.

Перша половина 60-х років у СРСР була ознаменована спадом так званої хрущовської «відлиги» та переходом у 1964 році до брежнєвської політики репресій проти національно свідомої української інтелігенції та опозиції. Саме в цей час на Івано-Франківщині вчитель історії Дмитро Квецко ініціює створення підпільної організації, яка одержала назву Український національний фронт. Разом із колишнім учасником національно-визвольного руху Зеновієм Красівським він склав програмні документи організації. Її гасло: «Здобудеш українську державу або загинеш у боротьбі за неї!», запозичене в ОУН, свідчило, що нова опозиційна структура продовжуватиме змагання за втілення ідейних приципів своєї попередниці, але іншими засобами, а саме — пропагуванням серед широких кіл української громадськості ідеї побудови Української самостійної соборної держави. Окрім Івано-Франківщини, філії УНФ згодом з’явилися у Львівській, Донецькій та Кіровоградській областях.

Відповідно до програмних засад УНФ, Українська держава повинна була бути побудована на принципах народовладдя, соціальної справедливості та свободи людини. Для пропаганди своїх ідей організація розпочала видання нелегального журналу «Воля і Батьківщина». У часописі друкувалося багато матеріалів на громадсько-політичну тематику, зокрема, про події 1917—1920 років, колективізацію, Голодомор 1932—1933 років. Ідейні принципи УНФ були близькі для молодого вчителя, і тому 1965 року Я. Лесів стає його членом-співзасновником. Більше того, він поставив перед собою завдання організувати філії організації за місцем роботи, тобто в Кіровоградській області.

Розпочати організаційні заходи із Завалля було вирішено неспроста. Саме перед цим тут відбувся страйк робітників графітового комбінату, які, попри тиск і залякування влади, таки змогли відстояти свої права на справедливу оплату праці. Цікаво, що наступного дня після початку акції матеріали про неї вийшли в ефір радіостанції «Голос Америки». Організатори акції так і не були виявлені, незважаючи на старання каральних органів.

Отже, 1965 року, перебуваючи на посаді вчителя, Ярослав Лесів проводив роботу із створення мережі підпільної організації в районі та області. Члени організації на території Гайворонщини поширювали часопис «Воля й Батьківщина», книги «Україна у фотографіях» та інші. Час від часу Лесів від’їздив додому на Івано-Франківщину і привозив звідтіля підпільну літературу. Справи в цьому плані пішли на краще, коли уенефівці знайшли криївку УПА із запасами листівок та книг 30—40-х років.

Саме така література з’являється в нашому районі в другій половині 60-х років. Крім поширення нелегальної літератури, опозиція направляла листи протесту до органів центральної влади. Так, у липні 1966 року Лесів поїхав до Києва, де вкинув до поштової скриньки лист на адресу першого секретаря ЦК КПУ П. Шелеста та голови Ради Міністрів УРСР В.Щербицького із «Зверненням Центрального проводу УНФ». У документі, зокрема, було таке: «Україна, формально будучи суверенною республікою, фактично зведена до становища безправної колонії, її визискують та русифікують»... «Ви повинні повернутися до політики українізації, яка проводилася в Україні до сталінського терору, домагатися припинення переслідування колонізаторами українців за їхній патріотизм. Інакше ваша бездіяльність буде розцінена як зрада інтересів української нації».

У 1966 році Ярослав привіз із Західної України два синьо-жовті прапори. Уночі разом із В. Цвілюком Ярослав встановив прапор над приміщенням інтернату та на трубі Сальківського цукрового заводу.

Спалах опозиційної активності на теренах Гайворонщини не міг пройти повз увагу органів КДБ. Тож одного разу в школі-інтернаті влаштовується працювати новий вчитель. Поселили його з Лесівим в одній кімнаті гуртожитку. За кілька тижнів до арешту Лесіва, зробивши свою чорну справу, він звільняється з роботи.

Так була розкрита Гайворонська філія УНФ. Каральні заходи влада провела і в інших областях України. Загалом в Кіровоградській області затримали 18 чоловік. Слідство проти інакодумців відбувалося за місцем діяльності двох основних груп — у Львові та Івано-Франківську. Її керівники одержали різні терміни ув’язнення. Я. Лесіва судили за статтею 56 Кримінального кодексу (зрада Батьківщині) та статтею 64 ( створення організації). Зваживши на молодий вік Лесіва, суд присудив йому шість років позбавлення волі (покарання він відбував у табірному пункті в Мордовії). Оскільки Лесів всю провину взяв на себе, його побратими з Кіровоградщини відбулися обшуками, допитами та тимчасовим затриманням. Так закінчив свою діяльність УНФ на Івано-Франківщині.

По-різному склалося життя в українських патріотів. Найстрашнішою виявилася доля Лесіва. В 1973 році після відсидки в концтаборі він повернувся на Івано-Франківщину, але працювати за фахом йому не дозволили. Тож змушений був влаштуватися робітником на місцевий лісокомбінат. Постійно перебував під адміністративним наглядом.

У 1979 році Лесів став членом правозахисної організації «Українська Гельсінкська група», членами якої тоді вже були М. Руденко, Л. Лук’яненко, В. Чорновіл та інші патріоти України

Майже відразу Лесіва заарештовують. Цього разу йому інкримінують зберігання наркотиків і в 1980 році засуджують до двох років ув’язнення. Покарання відбував у Рівненській області в таборі суворого режиму. У травні 1981 року Лесів знову заарештований, тепер уже в таборі. Звинувачення те саме — зберігання наркотиків. Слідство над Лесівим тривало півроку. На знак протесту в’язень оголосив політичне голодування. Голодував 192 дні. Та й це не допомогло. В день закінчення попереднього терміну він одержує новий — п’ять років ув’язнення.

Після виходу на волю Ярослав Лесів став одним із ініціаторів відновлення Української греко-католицької церкви, згодом одержав сан священика. За проведення забороненої владою літургії був оштрафований.

В 1989 році виступає на мітингу в Москві з вимогою легалізації УГКЦ. Разом із С. Хмарою був на прийомі у Б.Єльцина.

Того ж 1989 року — заарештований за релігійну діяльність, але звільнений на вимогу віруючих.

У листопаді 1989 року провів молебень під час перепоховання в Києві В. Стуса, О. Тихого, Ю. Литвина.

В Україні знали його не лише як дисидента, але й як талановитого поета. Про його збірку віршів «На лінії болю» Євген Сверстюк скаже: «У ній все справжнє, народжене з болю... За формою поезія Лесіва проста. Вона пливе, як молитва, як подих душі...».

У жовтні 1990 року Лесіва не стало. В засобах масової інформації повідомили: «... загинув у автокатастрофі...». Згодом такі ж повідомлення почуємо про В. Чорновола, О. Ємця, А. Єрмака та інших видатних політиків.Олександр ПЕРЕСУНЧАК, краєзнавець
 
 
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 422
  • Коментарів: 0
  • 3-01-2018, 20:39
реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: