Пустеля в Україні: історія, таємниці та загадки Олешківських пісків

Пустеля в Україні: історія, таємниці та загадки Олешківських пісків 

Олешківські піски – це найбільший піщаний масив в Європі, і знаходиться ця пустеля в Україні в Херсонській області.

Температурний режим в українській пустелі відповідний – повітря містить мінімальну кількість вологи і практично не захищає сушу від сонця.

В день пісок прогрівається до 70 за Цельсієм і спека стоїть нестерпна. Вночі прохолодно, а амплітуда температур може досягати 40 градусів.

 

Пустеля в Україні: історія, таємниці та загадки Олешківських пісків

Тут характерний пустельний рельєф з барханами, що досягають дванадцяти метрової висоти, і затишними оазисами з тінистою рослинністю. Але не рідкісний і вітер, що піднімає справжні піщані бурі.

Пустеля в Україні: історія походження

Кожна пустеля виникала по-своєму. Олешківська пустеля утворилася на місці колишнього русла Дніпра. Річка тисячі років несла не тільки пісок, але і мул. Тому грунт, що утворився на місці русла,  не був безплідним.

Степова рослинність існувала на цьому місці ще відносно недавно, але ж люди можуть робити природі і подарунки, і капості. Пам’ятайте, як кролики завезені колоністами в 19 столітті «з’їли Австралію»! Поїдаючи траву і саджанці, вони зробили верхній шар грунту вразливим для ерозії на тисячах квадратних кілометрів.

Так і тут, люди почали безконтрольно випасати на степових просторах стада овець, які повністю знищили трав’яний покрив. А вітер і сонце тільки довершили цю руйнівну роботу, представивши пустелю в її нинішньому вигляді.

Легенди української пустелі

Хто з українців не знає легендарного отамана Запорізької Січі Івана Сірка! Адже це про нього говорять, що він не програв жодної битви. Він брав участь у повстанні Богдана Хмельницького, брав Дюрекську фортецю, після його смерті козаки перемагали, виставляючи його відрізану руку. І нарешті, що це його зобразив Рєпін, підписуючим знаменитий лист турецькому султану!

Так ось, за місцевою легендою Іван Сірко проходив обряд посвячення в отамани саме в Олешківській пустелі, залишаючись тут цілий місяць без їжі і пиття.

 

Пустеля в Україні: історія, таємниці та загадки Олешківських пісків

Правда це чи ні сказати важко, особливо з огляду на те, що справжня пустеля тут утворилася років на 200 пізніше, ніж жив сам Сірко, але сумніватися, що обряд проходив саме на цьому місці, у нас немає ніякого бажання.

Найбільший штучний ліс у світі

Якщо раніше ми говорили про те, що люди допомогли Олешківській пустелі стати реальністю, то вони ж і запобігли розповсюдженню пісків далі, на весь Причорноморський регіон.

Зрозумівши, що пустеля загрожує великими неприємностями всьому регіону, її вже в 19 столітті почали обгороджувати штучним лісом. Тоді місцеві селяни закріплювали піски висаджуючи червону лозу, а вже в радянський період тут була організована станція при НДІ лісового господарства.

Після 1950 року періодично здійснювалися масові посадки садів, лісів і виноградників. Процес поширення пісків був зупинений і зараз на площі понад 100 тисяч гектарів можна зустріти сосни, берези і навіть акації.

Це найбільші рукотворні посадки в світі, і вони теж роблять Олешківські піски унікальним і привабливим місцем.

 

Пустеля в Україні: історія, таємниці та загадки Олешківських пісків

Підземні озера

Пустеля без оазисів, це як весілля без квітів. А оазис, це перш за все цілюща волога, так необхідна кожній живій істоті, що живе або забрела в ці сипучі піски.

Озера тут, як і належить справжній пустелі, невеликі, чисті, блакитні, і з дуже-дуже смачною водою. І навіть з високим вмістом в цій воді корисних мінералів!

 

Пустеля в Україні: історія, таємниці та загадки Олешківських пісків

Трапляються тут і болота – постарілі і зовсім запустілі озера.

Але що найцікавіше, так це відкриття геологами великого прісного озера.

Увага – на глибині близько 400 метрів під пісками. Нещодавно зарубіжні вчені виявили таке ж під пустелею Сахара.

Існує думка, що вода в цьому підземному озері дивовижних властивостей, але ось спробувати її за життя у вас навряд чи вийде. Але випити води з наземних озер і помолодшати – це треба обов’язково.

Пустеля в Україні - мекка для екстремалів

Місячні ландшафти, нескінченні бархани, круті підйоми і спуски стали справжньою меккою для екстремалів, мандрівників і просто любителів покататися на квадроциклах по пересічній пустельній місцевості.

Пустеля в Україні, фото якої стали фоном для цих перемігших бархани сміливців – це Олешківські Піски. Розповіді про безжальне сонце, про дивовижні оазиси, про палючий вітер і про подолання стихії – це Олешківські Піски. Олешківські піски, які давно чекають туристів усіма мільярдами своїх білих піщинок!

 

 

Джерело: ukraine-is

  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 1 627
  • Коментарів: 0
  • 10-12-2017, 13:17
реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: