Про українського супергероя, якого вбили срібним ґудзиком

Про українського супергероя, якого вбили срібним ґудзиком

У кожного народу є свої Гамлети, Донкіхоти й Робінгуди, і в нас також є свої — Олекса Довбуш, Іван Ґонта, Максим Залізняк, Роман Шухевич і тисячі інших. Всі вони виступили проти ворога і гідно боронили свій народ. Під час побоїв і болісних катувань ще один народний месник, Устим Кармелюк, казав, що краще вмерти героєм, ніж животіти кріпаком. 


Сьогодні, 22 жовтня, - чергова річниця з дня смерті «українського Робіна Гуда» – Устима Кармалюка.


Постать легендарного українського месника і в офіційних біографіях виглядає фантастично – принаймні те, що Кармалюк володів якщо і не екстрасенсорними здібностями, то як мінімум надлюдською силою та витривалістю, сумнівів не викликає. А що вже казати про літературу! 


Життя реального Устима Кармалюка достатньо досліджене – пам’ятаємо, що жив він на зламі століть (1787-1835), за арену діяльності мав Поділля, народився кріпаком, проте дуже непокірним, з царської армії втік і, згуртувавши навколо себе послідовників, очолив селянський рух проти поміщиків. Чотири рази його ловили і відправляли на каторгу, але щоразу він якимсь надприродним способом тікав. Врешті-решт насильницька смерть спіткала Кармалюка, і ще довго його тіло возили з педагогічною метою по різних населених пунктах. Правда, люди у смерть Кармалюка все одно не повірили – адже герої безсмертні…

 

Ще за життя Кармалюк «пішов у фольклор». Утім, не лише в народних піснях зустрічається образ Кармалюка – є ще казки та легенди, прислів’я та приказки. Науковці старанно зібрали і класифікували всі можливі зразки фольклору, де згадується Кармалюк, і видали чимало праць, присвячених цій темі. У цих зразках змальовуються народження та молоді роки Кармалюка, любовні пригоди, шлях боротьби та втечі з полону, а також смерть і невмирущість справи.

 

Далеко не всі ці пісні були оригінальними – часто новими ставали гарно забуті старі. Історичні пісні про козаків та гайдамаків зазнавали невеликої обробки і поповнювали "кармалюкіану”. Якщо найбільша частина фольклорних творів про Кармалюка присвячена темі його боротьби з поміщиками, то найбільше різночитань викликає сцена загибелі народного месника: його застрелили студенти, коханка, історичний убивця пан Рудковський  – свяченою кулею, срібною кулею, срібним ґудзиком, і взагалі постріл був у тінь Кармалюка – майже вуду). Народ із самого початку сприймав Кармалюка не лише як героя, а й як могутнього чарівника, якого убити можна лише із застосуванням магії.

 

Про українського супергероя, якого вбили срібним ґудзиком

Письменство також неодноразово зверталося до образу Кармалюка. Особняком у низці письменників, котрі змальовували отамана, стоїть Марко Вовчок – і не лише тому, що перша, а й тому, що єдина з усіх авторів зазнала юридичних наслідків своєї творчості: петербурзький суд оштрафував письменницю «за схвалення такого способу дій, який суперечить встановленим у нас засадам власності». Її повість-казка «Кармелюк», сюжет якої підказав сам Тарас Шевченко, написана на матеріалі не так історичному, як фольклорному, тому радше скидається на народну легенду – і, звичайно ж, головний герой – справжній «лицар без страху і догани», а збройна боротьба – єдино можливий спосіб протистояти поневолювачам. 

 

Михайло Старицький для написання свого «Розбійника Кармалюка» опрацьовував не лише фольклорні, а й історичні джерела. Проте роман вийшов не історичний, а радше пригодницький. 

 

Письменники радянської доби також не оминули увагою постать месника: «Устим Кармалюк» Василя Кучера, "Кармалюк" Володимира Гжицького. Мабуть, останнім прозовим твором радянської доби, присвяченим Кармалюкові, є роман Олександра Гижі «Облога Кармалюка». Кармалюк Гижі схожий на всіх інших літературних Кармалюків, зате у час написання роману уже можна було закінчити логічно думку про кінцеву мету Кармалюкової боротьби: право української нації на самовизначення. Романові довелося три роки прочекати публікації – за цей час те, про що в ньому між рядків ішлося, нарешті здійснилося…

 

Звичайно, образ Кармалюка розробляла і драматургія, але часто п’єси створювалися або на базі прозових творів, або під їх безпосереднім впливом.

 

Якщо говорити про образ Устима Кармалюка у поезії, то передусім слід згадати поему «Кармалюк» Андрія Малишка, а також роман у віршах А. Гудими «Устим Кармалюк». 

 

Навряд чи колись буде написано останній твір про Кармалюка – така потужна постать приваблюватиме письменників ще не одне століття. Але хоч би скільки було спроб осмислити життя і діяльність легендарного отамана, історичний Кармалюк усе одно залишиться невичерпним, бо попри те, що збереглося чимало документів, за якими можна простежити його життя досить точно, завжди залишається чимало дивовижного в його біографії. 

 

Про українського супергероя, якого вбили срібним ґудзиком

 Пам’ятник Устиму Кармелюку, м. Летичів, Хмельницька область 

 

Героїзм Кармалюка — безцінний, він 14 разів утікав із рук ворогів і навіть із далекого Сибіру. До останнього свого подиху був вірний своїй Батьківщині. Тепер він надихає сучасних українських воїнів до боротьби з російськими найманцями й окупантами. 


 

Джерело: vsiknygy.net.ua

Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 1 136
  • Коментарів: 0
  • 22-10-2017, 07:05

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: