Новий Трудовий кодекс змінить життя українців: на що тепер ми маємо право і що у нас забрали?

 Новий Трудовий кодекс змінить життя українців: на що тепер ми маємо право і що у нас забрали? 
Цієї осені депутати збираються прийняти Трудовий кодекс. Вже зараз до нього внесені півтори тисячі поправок. Зокрема, з головного закону про працю зник вихідний 2 травня, зате внесена сієста - традиційний для жарких країн відпочинок серед дня. З'явилися пільги для військових і переселенців, а також для молодих батьків (див. Інфографіку). Але профспілки незадоволені - вони вважають, що кодекс порушує права працівників, і готові з цим боротися.
Сієста і відпустка для тат
Депутати з різних фракцій запевнили, що Трудовий кодекс, на відміну від тієї ж пенсійної реформи, особливих заперечень ні в кого не викликає, а тому новий КЗпП, швидше за все, приймуть найближчим часом. Одна з найцікавіших новинок - в Кодексі про працю згадали, що не тільки мами є батьками, тобто тата зможуть отримати два тижні законної відпустки одразу після народження малюка.
Правда, HR-експерт Тетяна Пашкіна уточнює:
"Схожа норма є і зараз, але вона захована в законі про відпустки. Наші тата далеко не завжди про це знали, а в відділі кадрів воліли про це не говорити".
Крім того, в проекті закону йдеться про те, що усиновителі мають такі ж права, як і звичайні батьки - право на декрет і додаткові дні відпустки, чого зараз немає.

Новий Трудовий кодекс змінить життя українців: на що тепер ми маємо право і що у нас забрали?

З'явилася в законопроекті і така категорія, як фрілансери. У всякому разі, там обмовляється, як працюють на дому слід платити зарплату - за виконану роботу. Пашкіна говорить:
"Чинному кодексу більше 50 років, і спроби його модернізувати правками не дозволяють зробити документ адекватним. Зокрема, в ньому не було опису роботи фрілансерів або на аутсорсингу. А це 6-8% ринку праці. Роботодавці змушені примудрятися, щоб перевіряючі з інспекції з питань праці не карали їх. Тепер, сподіваюся, цю проблему вирішать".
У проекті залишилися революційні речі. Наприклад, відпустка на 28 календарних днів (зараз тільки 24). Правда, один з улюблених свят українців - 2 травня - зникне. Так що відпочивати будемо тільки 1 травня. Зате в проекті все так само присутня сієста - тим, хто працює на спеці або в жарких приміщеннях дозволять додаткові перерви. Глава профспілок будівельників Василь Андрєєв говорить:
"Зараз прописані правила тільки для роботи під час морозів. А ось щодо спеки - такого немає, хіба що працівникам гарячих цехів наказано видавати солону воду для відновлення балансу в організмі. А для працівників в інших галузях в жарку погоду нічого немає".
Без змін до другого читання залишилися і приводи для звільнення - не тільки за п'янку, прогули, а й за розголошення службової таємниці, порушення техніки безпеки і ухилення від медогляду.
Вік вже не дискримінація
Найбільше депутати переживали за дискримінаційні поправки. Але при цьому затверджені досить дивні речі. Зокрема, якщо вам відмовлять в роботі через вік, недостатній рівень освіти або стан здоров'я, то це не є дискримінацією. Але якщо вас образять через сексуальну орієнтацію, то це вже привід йти в суд.
Деякі депутати в своїх поправках наполягали на уточненні - як саме виглядає дискримінація. Наприклад, непристойні вирази, погрози, залякування, поплескування, торкання. Але такі правки були відхилені.
Контракти і години
У профспілок є претензії до так званого короткострокового контракту. За словами голови Конфедерації вільних профспілок Михайла Волинця, такий короткостроковий договір зі співробітником можуть укласти на три місяці або півроку, а потім звільнити:
"Такі договори можуть укладати з новими співробітниками мало не кожен місяць. Ніякої гарантії збереження за вами робочого місця не буде".
Правда, старший юрист ЮФ «Астерс» Інеса Летич вважає, що термінові договори потрібні:
"Зараз всі договори як би безстрокові, але якщо є необхідність у підприємства, то договір може бути терміновим. Що це за необхідність - віддано на відкуп роботодавця. У новому проекті всі ці випадки перераховані. Наприклад, для роботи над конкретним проектом набирається штат до закінчення реалізації проекту. Або для найму керівників підприємств, артистів або працівників ЗМІ. Чия робота може мати періодичний характер".
Також одна з норм закону дозволяє збільшити робочий день до 12 годин. Але на практиці, вважає Волинець, це буде виглядати так: роботодавці платитимуть за 8-годинний день, а працювати доведеться 12 годин, а в разі звільнення довести переробку не вийде. Правда, Тетяна Пашкіна трохи іншої думки:
"У нас і зараз охоронці, продавці, співробітники колл-центрів працюють не по 8 годин, а більше, наприклад, у них зміни два дні на два дні. Будь-який представник Мінсоцполітики може оштрафувати роботодавця, але це прикмета нашого часу".

Новий Трудовий кодекс змінить життя українців: на що тепер ми маємо право і що у нас забрали?

А за словами Інеси Летич, все одно загальна кількість годин на тиждень не повинна перевищувати 40 годин.
Профспілкам також не подобається поправка про переведення з роботи на роботу, її навіть охрестили «рабською». Виправлення дозволяє підприємству на власний розсуд переводити своїх працівників на іншу роботу. І не тільки між офісами та філіями однієї компанії, але і на інші підприємства. Профспілкові лідери побоюються, що на практиці люди зіткнуться з масовими зловживаннями з боку роботодавців: людині будуть пропонувати або перевестися, або звільнитися.
Голова Об'єднання незалежних профспілок авіапрацівників Веніамін Тимошенко обурюється:
"Нікого не буде цікавити, як буде влаштовуватися на новому місці цей працівник. Що буде з його родиною, яка, швидше за все, залишиться там же, де він працював раніше".
Бунт через зарплату
Ще одна важлива правка - співробітник зможе відмовитися від роботи, якщо йому не платять або затримують заробітну плату.
Виконавчий директор Асоціації фахівців з управління персоналом HRFORUM Андрій Ніколов говорить:
"На жаль, поки у нас більшість зарплат видають у конвертах, така норма не діятиме. Якщо ви працюєте в компанії, де платять по-білому, то ви і без цієї норми можете взяти лікарняний і сидіти вдома, поки вам не заплатять зарплату. А якщо ви спочатку згодні, що вам платять в конверті, то тоді ви співучасник ухилення від податків. Що тут порадити, хіба що піти в податкову і представити докази порушення законів роботодавцем".

Новий Трудовий кодекс змінить життя українців: на що тепер ми маємо право і що у нас забрали?

Новий Трудовий кодекс змінить життя українців: на що тепер ми маємо право і що у нас забрали?

 

 

 
 
Джерело: bdzhola.com
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 1 844
  • Коментарів: 0
  • 6-10-2017, 16:20
реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: