Сьогодні День пам’яті чудового українського актора Миколи Яковченка, «українського Чарлі Чапліна»

Сьогодні День пам’яті чудового українського актора Миколи Яковченка, «українського Чарлі Чапліна»

Сьогодні День пам’яті чудового українського актора Миколи Яковченка. Сучасники називали його найнароднішим серед заслужених і найзаслуженішим серед народних, а Сергій Параджанов взагалі казав, що він – «український Чарлі Чаплін». Він – уособлення усього українського дотепу, гумору, актор, без якого неможливо уявити такі безсмертні шедеври, як «за двома зайцями», «Ніч перед Різдвом», «Королева бензоколонки» та багато інших. Микола Федорович – незрівняна особистість, людина, яка вміла жартувати за будь-якої нагоди. Навіть про свою професію він казав: «Пика – годувальниця моя».

Народився Микола Яковченко 3 травня 1900 року в місті Прилуки на Чернігівщині. Федір, батько Миколи, був чоловіком суровим і хотів, щоб син отримав серйозну професію. Той вчився у початковому училищі, згодом – у єврейській гімназії, вивчив грецьку мову. У 1918 році захопився аматорським театром, дебютував на сцені у рідних Прилуках. З аматорського гуртка перейшов до трупи театру Пилипа Хмари. Сім років відточував свій талант у різних театрах, працював усюди, від Лубен до Харкова. З 1927 року і до кінця життя Микола Яковченко був актором театру імені Франка.

На роботу Яковченка особисто запросив Гнат Юра та відразу запропонував роль у виставі «Сон літньої ночі». Усі ролі вдавалися Миколі, він майже одразу став улюбленцем публіки. Йому був 31 рік, коли він зустрів кохання усього свого життя – Тетяну. У пари народилося двоє доньок – Ірина та Юнона.
Потім Микола Федорович виконав історичну для себе роль Довгоносика у виставі «В степах України». У цій виставі з Миколою грав його кращий друг – Юрій Шумський. Він перед прем’єрою підійшов до Яковченка та сказав: «Першим на сцену вийду я!». Той знітився, запротестував, бо по сценарію першим мав йти він. На що Шумський відповів: «Я тебе знаю, вийдеш, рот до самих вух - розбестиш публіку. Ні, першим вийду я! Після спектаклю з мене чекушка».

 

Схильність до алкоголю – погана звичка, яка у Миколи Яковченка не взялась із нікуди. Його дружина померла рано – у 1946 році. На його руках залишилося двоє дочок. Він почав випивати, про його погану звичку у театрі ходили легенди. На зйомках одного з фільмів до актора навіть приставили людину, яка мала слідкувати, щоб він не пив. Той не відходив від нього ні на крок. Аж раптом на гримі виявилося, що той і лика не в’яже. Виявилось, що у його раціоні були яйця, які він пив сирими. Але вони були не прості – хитрий актор вводив у них горілку за допомогою шприцу. 

Можна було почути і таку бувальщину, як Микола Федорович «трохи перебрав», і лікарі швидкої допомоги, не почувши пульсу, відвезли його до моргу. Коли він прокинувся, то санітари розбіглися, побачивши, як «мрець» підвівся і пішов на них, вимагаючи, щоб йому повернули одяг, бо він боїться спізнитися на репетицію.

Минув час, доньки стали дорослими, він жив із родиною молодшої Юнони – з нею, її чоловіком та онуком. І сім’я ніби зажила щасливим життям – донька піклувалася про батька, як могла. Друга донька Яковченка Ірина пішла з життя рано. Сам Микола Федорович помер 11 вересня 1974 року під час операції з видалення апендициту. За легендою, його останні слова: «Клоун йде на манеж». Молодша донька видатного актора Юнона пережила батька на кілька років. Трагедію втрати не витримав її чоловік Володимир Бохонко і наклав на себе руки після втрати тестя та дружини. 

На власні кошти шанувальники Яковченка спорудили йому пам’ятник у сквері біля театру Франка. На ньому легендарний актор сидить на лавці у компанії свого вірного друга – пса Фанфана. І лише погляд цього людини, яка завжди ділилася з людьми добром та гумором відкриває все його нутро – він вічний та сумний. 

Пам’ять та шана акторському генію Миколи Яковченка.

 

Джерело

Сначала зайдите на главные новости Херсона, Херсонская городская газета и останетесь здесь навсегда
  • Автор: Журналіст
  • Переглядів: 407
  • Коментарів: 0
  • 11-09-2017, 20:33

реклама партнерів

Інформація до новини

Шановний користувач, Ви зайшли на сайт як не зареєстрований.
Ми пропонуємо Вам зареєструватись або зайти під своїм логіном.
Адміністрація не несе відповідальності за коментарі користувачв. Якщо Ви побачили рекламу, або непристойні коментарі, будь-ласка натисніть кнопку "СКАРГА".


Добавление комментария

Ваше Имя:
Ваш E-Mail:
Код:
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив
Введите код: